SPF filtry-který si vybrat?
V souvislosti SPF jste určitě slyšeli o minerálním a chemickém filtru. Jaký je ale mezi nimi rozdíl a který vybrat, abyste neuškodili své pleti a přírodě?
Není totiž SPF jako SPF a po přečtení tohoto článku můžete ovlivnit zdraví pokožky i přírody.
Bohužel jako jiné kosmetické produkty, i SPF krémy mohou obsahovat toxické látky, které škodí našemu zdraví i přírodě. Většina SPF krémů, které seženete třeba v drogerii Vás sice ochrání před UV zářením, ale složením Vám může lehce uškodit. Konvenční opalovací krémy svým složením ničí i život v oceánech. Podle vědců totiž v oceánech skončí až 14 000 tun opalovacího krému za rok.
Podle Greenpeace některé toxické látky škodí mořským živočichům, například škeblím, rybám, nebo i delfínům. Nejvíce však škodí korálovým útesům, které jsou už tak poškozeny globálním oteplováním.
Pojďme si tedy říct, jaký je rozdíl mezi SPF filtry a kterému se vyhnout:
CHEMICKÉ FILTRY:
(syntetické) při použití tohoto filtru se určitě více opálíte, protože funguje na principu chemické reakce. Pronikne do pokožky, kde na molekulární úrovni přeměňuje UVB záření na teplo. Má ale několik rizik, těmi hlavními jsou sluneční alergie, narušení hormonálního systému nebo dokonce karcinogenitu. Tomuto filtru se tedy určitě vyhněte. Obsahují například chemikálie Oxybenzone, Octinoxate, Avobenzone, Benzophenone.
MINERÁLNÍ FILTRY:
obsahují látky přírodního původu a to konkrétně zinc oxide a titanium dioxide. Na rozdíl od chemického filtru funguje minerální na principu zrcadlového efektu a vytváří na pokožce fyzický "štít". Na povrchu pokožky odráží škodlivé UV záření a jeho používání nenese žádná zdravotní rizika, takže při koupi SPF volte vždy tento filtr.
Zdroj: This is a good guide