Jak se starat o pleť v zimě?

23.01.2024

S příchodem zimy je důležité myslet na naši pleť, která má v tomto období pro většinu z nás sklony k šupinatění, zarudnutí, a to ani nemusíme mluvit o popraskaných rtech a rukou. Co s tím?

Nezahazuj SPF!

To, že v zimě není tolik slunečných dnů jako v ostatních obdobích, neznamená, že bys neměla používat SPF. Jedinou změnu, kterou můžeš udělat, je vyměnit SPF50 za SPF30. V zimě mluvíme především o UV záření a UVA paprscích, které způsobují předčasné stárnutí pleti-pigmentové skvrny a vrásky. SPF je v zimě nutnost stejně jako v létě, obzvlášť při pobytu na slunci a na horách.

Buď k pleti šetrnější

V zimě pleť zažívá neustálé teplotní šoky, když do toho ještě přidáme šálu, která se o pleť nonstop tře, a ještě se pod ní často pleť potí, začíná slábnout její ochranná funkce. Proto doporučuji pleť co nejvíce šetřit a pomoct jí kvalitně regenerovat. Pro pleť také nejsou ideální horké koupele, které si v zimě dopřáváme mnohem více, než v létě, protože pleť zbytečně vysušují.

Vyživuj

V zimě potřebuje pleť mnohem více výživy než v létě, proto se nebojte používat ráno krém a na noc sáhnout po oleji. Nezapomeňte navlhčit pleť před použitím oleje! Skvělé oleje na pleť nabízí například Inlight a Mylo. Také je lepší na zimu zvolit i hutnější krémy, které by mimo jiné měly obsahovat i tuky.

Nezapomínej, že pokožku je potřeba vyživovat i zevnitř

Zdravá a hezká pleť začíná ve střevech. Je proto vhodné mít vyvážený jídelníček, zařadit potraviny s betakarotenem, vitaminem E a minerály jako zinek, selen, jód a hořčík. Tyto látky naleznete například v oříšcích, semínkách, za studena lisovaných olejích, tučných rybách, mořských řasách, v ovoci a zelenině. Mezi opravdový zázrak patří lněná semínka, která podporují účinky omega-3 mastných kyselin a také udržují v pokožce vyšší podíl hydratace.

Hledej antioxidanty v produktech

V zimě je v ovzduší více škodlivin a proto je potřeba hlídat antioxidanty v produktech. Antioxidanty najdeš například v produktech dieNikolai.

Nezapomínej na ruce, okolí očí a rtů, ty v zimě trpí nejvíce

V zimním období bychom měli těmto oblastem věnovat zvýšenou pozornost, protože mají tendenci rychleji vykazovat známky vysušení a dehydratace. Pravidelná péče a výživa rtů by měla být součástí každé rutiny. Zvýšenou péči si zaslouží také pokožka rukou, která je v zimě extrémně namáhaná. Krém na ruce je velmi vhodné používat jak přes den, jako ochranu před mrazem, tak na noc, jako intenzivní extra péči.